Baňkování

            Baňková masáž je starověká čínská metoda. V západních zemích se používá hlavně k léčbě pohybového aparátu v Číně ji však používají k léčení a prevenci různých onemocnění (zažívací a vylučovací systém, atp.).

        Při baňkování nebo léčbě baňkou přikládáme skleněné kulovité nádobky s nahřátým vzduchem na pokožku těla. Pro zvýšení účinku přikládáme baňku buď na aktivní akupunkturní bod a reflexní místa (Haedovy zóny), kde ovlivňujeme správnou funkci jednotlivých orgánů a nebo na tzv. trigerpointy (bolestivá místa a body). V baňce se ochlazováním vytvoří podtlak, který způsobí její přisátí. Baňka silným podtlakem v místě působení přivodí silné prokrvení, prohřátí a okysličení dané oblasti. Tím dochází k odplavení nahromaděných škodlivin, úlevě při bolestech zad a k úpravě funkce příslušného vnitřního orgánu. Podtlak má však za následek popraskání jemných vlásečnic a vzniká malý krevní výron zřetelný jako modřina (lidově řečeno “cucflek”). Je méně hlubší a za pár dní se vstřebá (rychlost vstřebávání je individuální, s častějším opakováním aplikace se zkracuje). Působení baňkou pozitivně ovlivňuje také pochody látkové výměny v přilehlém okolí a stimulujeme imunitu organismu.

Účinek baňkování je tedy:

  • mechanický - tělo se prokrví, prokysličí, uvolní
  • reflexní - obnovuje správnou funkci vnitřních orgánů
  • ovlivní lymfatický systém - z těla se odplaví velké množství škodlivin

Indikace

  • Z těla se odplavují lymfatickým systémem a potními žlázami nečistoty (metabolity)
  • Tkáň se prokrví, dochází k pročistění krve a zlepšení krevního oběhu.
  • Tkáň se prohřeje a prokrví a tak se intenzivně uvolní zatuhlý sval a odstraní se bolest
  • Dochází k nabuzení imunitního systému, urychlí se látková výměna ve svalech
  • V jednotlivých oblastech pozitivně ovlivňujeme funkci vnitřních orgánú např.: plíce, slezina, žaludek atp.
  • V oblasti šíje můžeme docílit např. zmírnění bolestí hlavy, oddálení migrén.
  • V oblasti hrudní páteře pomáháme při suchém kašli, zánětu průdušek, astmatu, ovlivňujeme horečku, spouští se pocení při nachlazení.
  • V oblasti bederní páteře např. pozitivně stimulujeme při potížích s ledvinami, odstruňujeme bolest při menstruaci

Kontraindikace

        Baňkování není vhodné pro lidi s onemocněním krve (špatná srážlivost, hemofilie, trombozy), u lidí s nádorovým onemocněním, u klientů trpících těžkými psychickými poruchami. Baňkování není vhodné u starých osob a ve stavech těžkého vyčerpání. Dále se nesmí provádět u onemocnění kůže (plísně, záněty, vředy, akné, ekzémy, odřeniny, pohmožděniny, rány). Z pohledu čínské medicíny se nebaňkuje při yangových stavech onemocnění (otoky, vodnatost).

Masáž baňkami

Masírujeme záda, bederní oblast i šíji. Masáž provádíme většinou jednou až dvěmi baňkami. Nejčastěji používáme baňky skleněné. S těmi se projíždí po partii tak, aby se nedostal do baňky vzduch. Pohybem baňky můžeme na klienta působit buď sedativně, nebo tonizačně (uvolníme, nebo povzbudíme).